Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1

Λήξη του ματς. Ο ΠΑΟΚ με μπόλικη δόση τύχης, αλλά και με απίστευτη εμφάνιση του Πασχαλάκη παίρνει ένα τεράστιο διπλό και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ατρόμητο.

Κίτρινη στον Πασχαλάκη για καθυστέρη

97' Σουτ του Χασάν, ελάχιστα άουτ.

97' Αδύναμο σουτ του Πρίγιοβιτς στην κόντρα στα χέρια του Γιαννιώτη. Πρώτη τελική του ΠΑΟΚ στο β' μέρος.

95' Ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά, δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη.

Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Κίτρινη στον Μάτος.

90' Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πασχαλάκης αποκρούει το σουτ του Χασάν στο τετ α τετ και στη συνέχεια ο Γκερέρο γύρισε στην κενή εστία χωρίς να μπορέσει κάποιος να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

84' Ο Τόσκα στην θέση του Βιεϊρίνια.

83' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιγιέρμε από κοντά κάνει την προβολή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και άουτ.

Μετά από περίπου πέντε λεπτά ξαναρχίζει.

Μέσα στη διακοπή ο Μαρτίνες κάνει διπλή αλλαγή με Φετφατζίδη και Γκιγιέρμε αντί Φοορτούνη και Μπουχαλάκη.

Προσωρινή διακοπή, αφού από τα καπνογόνα που έχουν ανάψει η ορατότητα είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Φοβερό στατιστικό. ο ΠΑΟΚ προηγείται με γκολ στο β' χωρίς τελική σε αυτό!

76' Σουτ του Τσιμίκα, ψηλά άουτ.

75' Ανενόχλητος ο Μεριά παίρνει την κεφαλιά από κοντά και αστοχεί! Εξακολουθεί να βγάζει προβλήματα στα στημένα η άμυνα του ΠΑΟΚ.

72' Ο Λημνιός θα αποχωρήσει, ο Βέρνμπλουμ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ζαμπά δεξιά, ο Μπίσεσβαρ δεξιά και ο Σουηδός στον άξονα.

69' Ο Γκερέρο στην θέση του Χριστοδουλόπουλου. Ο Μαρτίνς γυρίζει το σύστημα σε 4-4-2.

65' Κίτρινη στον Κάνιας.

65' Σουτ του Φορτούνη που είχε πάρει πορεία προς το τέρμα κτυπάει πάνω στον Χασάν και καταλήγει άουτ.

62' Σουτ του Μπουχαλάκη άουτ ενώ λίγο πριν ο Χασάν "χάλασε" την φάση για τον Χριστοδουλόπουλο παίρνοντας την κεφαλιά ενώ ο συμπαίκτης του ήταν σε πιο καλή θέση.

59' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου άουτ. Ο Πάσχαλάκης δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

57' Ζαμπά αντί Πέλκα. Πάει αριστερά και ο Μπίσεσβαρ στον άξονα.

56' Σε φάουλ του Φορτούνη η μπάλα περνάει από τρεις παίκτες του Ολυμπιακού που δεν την βρίσκουν για να σπρώξουν στα δίχτυα.

54' Νέα σωτήρια επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια ο Χριστοδουλόπουλος σφυρίζεται σωστά σε θέση οφσάιντ.

Πολλά μαζεμένα λάθη στη φάση. Κανείς δεν μάρκαρε τον Βιεϊρίνια και ακολούθως ακολούθησαν "δώρα" από Γιαννιώτη και Βούκοβιτς.

49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια βγήκε από τ' αριστερά σέντραρε, ο Γιαννιώτης έχασε την μπάλα μέσα απ' τα χέρια του και ο Βούκοβιτς έκανε τσαφ και αντί να διώξει την κάρφωσε στα δίχτυα!

Σέντρα στο β' μέρος χωρίς αλλαγές.

Λήξη του α' ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είναι αυτός που είχε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες, δεν σκόραρε κι έτσι το 0-0 είναι το αποτέλεσμα μετά τα πρώτα 45'.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ δείχνει να δυσκολεύεται στα στημένα.

39' Φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Μεριά άουτ.

Ο Ποντένσε έχει αλλάξει πλευρά με τον Χριστοδουλόπουλο.

34' Κίτρινη κάρτα στον Χασάν για φάουλ στον Βαρέλα.

32' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Χασάν, που με γυριστό σουτ υποχρεώνει τον Πασχαλάκη σε δύσκολη απόκρουση.

31' Ο Μάτος τετ α τετ πλασάρει, ο Γιαννιώτης διώχνει με το πόδι, αλλά τελικά με καθυστέρηση ο βοηθός σήκωσε οφσάιντ.

Μετά το δυνατό ξεκίνημα του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ έχει ισορροπήσει του ματς και έπειτα από την ευκαιρία του Καμαρά στο 2' δεν έχουμε δει κάποια μεγάλη φάση.

25' Μακρινό σουτ του Πέλκα δεν ανησυχεί τον Γιαννιώτη, που μπλόκαρε.

22' Ο Βούκοβιτς δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα μακριά από την εστία.

19' Λανθασμένο διώξιμο από τον Γιαννιώτη, ο Μπίσεσβαρ υποδέχθηκε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε δεξιά τον Λημνιό, εκείνος τον Μάτος, αλλά η σέντρα του Βραζιλιάνου ήταν κακή.

18' Ο Ποντένσε κάνει το σουτ, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει.

Προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο ο ΠΑΟΚ.

16' Σουτ του Βιεϊρίνια, πολύ ψηλά άουτ.

13' Ο Φορτούνης στην εκτέλεση κόρνερ, ο Χριστοδουλόπουλος την κεφαλιά, ψηλά άουτ η μπάλα.

Χαρακτηριστικό του πόσο ψηλά είναι οι γραμμές των γηπεδούχων είναι η υπόδειξη 2 οφσάιντ στον Πρίγιοβιτς λίγα μέτρα από το κέντρο μέσα σε 9 λεπτά.

Δυνατά έχει μπει ο Ολυμπιακός και πιέζει.

6' Ο Τσιμίκας πέφτει στην περιοχή με τον ρέφερι Φενταγί να του λέει να σηκωθεί. Δεν υπήρχε κάτι στη φάση, ούτε υπήρξαν διαμαρτυρίες.

5' Ο Ποντένσε υποδέχεται την μπάλα εκτός περιοχής κάνει το σουτ, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησυχεί τον Πασχαλάκη.

2' Κεφαλιά του Καμαρά από φάουλ του Φορτούνη, ο Πασχαλάκης σώζει τον ΠΑΟΚ.

Πριν την έναρξη του ντέρμπι υπήρξε ένας έντονος διάλογος ανάμεσα στον Σάββα Θεοδωρίδη και τον Παντελή Κωνσταντινίδη.

Ξεκίνησε το ματς με επτά λεπτά καθυστέρηση.

Καθυστερεί η έναρξη του αγώνα, αφού λόγω των καπνογόνων που έχουν ανάψει δεν υπάρχει ορατότητα.

Υπάλληλοι του γηπέδου "διορθώνουν" το χορτάρι σε κάποια σημεία μετά την προθέρμανση των ομάδων. Έχει πέσει πολλή βροχή, αλλά ο αγωνιστικός χώρος φαίνεται σε καλή κατάσταση.

Μόλις δύο παίκτες που βρίσκονται αυτήν την στιγμή στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, ήταν και στην περσινή μάχη των 2 ομάδων. Πέντε οι ασπρόμαυροι που αγωνίστηκαν και πέρυσι.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1 Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1